Çekime Hazırlık

1- Çekilecek yerin önceden bilinmesi hatta daha önce orada çekim yapılması işinizi kolaylaştırır.
 
2- Gece fotoğraflarında makinenin üstündeki flaş her zaman yeterli olmayabilir. Patlama şiddeti yüksek flaş yanınızda bulundurun. Kapalı iç mekan çekimlerinde direk olmasa bie yansıtarak kullanabilirsiniz.
 
3-  Ufuk çizgisi doğru tutmayacağını düşünüyorsanızı düşünüyoesanız flaş kızağına yerleştirilen bir su terazisi edinin.
 
4-  Çekeceğiniz yerdeki hava koşulları çekimi etkiler. Akşam havanın soğukluğunu hesaba katarakhava koşullarına uygun giysiler ve ekipmanları bulundurmak gerekli.
 
5-  Uzun pozlamalarda koyu renkli kıyafetler işinizi kolaylaştırır. Makinenin önünden kısa sureli geçerseniz koyu renkli kıyafetler giydiğinizde kıyafetinizden ışık yansıması daha az olacağı için fotoğrafta görünme şansınız daha azdır.
 
6-  Yanınızda 2 çeşit fener bulundurun. 1. Çeşit size karanlıkta çantanızın içinde aradığınız bulmanızı veya yürürken yolda bir şeye takılmanızı önlayaca bir fener. 2. Çeşit fenerde ışık boyaması yapmayı düşünüyorsanız yanınızda bulundurmanız gerekir.
 
7- Hafıza kartlarınızın boş olduğundan emin olunuz. Hatta gece çekimine başlarken bomboş hafıza kartı takarsanız kart değiştirmenizi uzatırsınız.
 
8- Uzun pozlamalarda pilinizin bitmemesi için önceden şarj etmeyi unutmayınız.
 
9- Dslr makinalar çoğu enstante ayarları 30 saniyeyi geçmemektedir. Bu değerden daha uzun pozlamalarda yapmayı düşünüyorsanız deklanşör kablosu zorunludur.
 
10- Gece çekimlerinde kullanılacak perde hızı düşük olacağı için, çekim anında bir yere yaslansanız ve nefes tutulsa bile, elde çekimlerin makinayı titremeye olasılığının oldukça yüksek olacağı biklinmeli ve tripod kullanmak tercih edilmelidir.
 
11-  Büyük kentlerde sabahın ilk saatleri ve akşam son saatleri çok tekin saatler değildir. Bu yüzden yanınızda bir can yoldaşı bulundurmanızda, güvenlik anlamında çok yarar var.
 
12-  Yüksek yerlerde çekim yaparken neme dikkat edin. Fotoğraf makineniz için tehlikelidir. Bu yüzden makinayı uzun sure bu olumsuz ortamda tutmak çok akıllıca olmazç Bu yüzden çekim öncesinde ve sonrasında makinayı koruyucu bir poşetle sarmakta yarar var. İşi bittiğinde ise yumuşak bir bezle kurulayıp, nem alıcı poşetlerin bulunduğu kendi çantasına koymak gerekir.